eğitim

özel okul seçerken

Özel okula çocuk kaydettirecekseniz, sizin gözünüzü havalı binalar ve teknoloji kullanımı ile boyayacaklar. Öğretmenlerin ortalamada okulda kaç sene görev yaptığı, haftada kaç saat çalıştığı, fazla mesai alıp almadığı, velilerin baskısına ne kadar açık oldukları gerçeği gösterir.

Mesela öğretmenler sık sık ayrılıyor, sürekli yeni öğretmen ve eleman alınıyorsa. otomatik olarak kötü okuldur. Öğretmene 24 saat ulaşabiliyor ve yanıt alabiliyorsanız, öğretmene, dolayısıyla çocuğun eğitimine önem verilmiyor. veli memnuniyeti öne çıkarılıyordur. Kötü okul.

Ebeveynlik çoğu zaman sizin kısa dönemli istek ve çıkarlarınızla, çocuğunuzun uzun dönemli çıkarlarının ters düşmesi demek. Zırt pırt arayıp konuşabildiğiniz bir öğretmen çocuğunuza iyi gelemez. Sizi mutlu edebilir ama derdi çocuğunuzu eğitmek değil, sizi memnun etmek olur.

Bir okul öğretmenleri için net sınırlar çizip, onları korumuyorsa, çocukları da korumaz. Velilerin isteklerini korur. Nasıl ki mutsuz anneden mutlu çocuk çıkmaz, mutsuz öğretmenden de iyi eğitim çıkmaz.

Öğretmen geçim derdinde olmayacak, sürekli rahatsız edilmeyecek, denetim mekanizmaları incitici olmayacak. Öğretmene birinci görevinin bütün çocukları, ayırmadan korumak olduğu hatırlatılacak (evet, eğitmekten önce korumak, sonra eğitmek).

Devlette MEB’den, özelde paragöz patronlardan, şuursuz velilerden yılmış öğretmenlerin kazandığı üç kuruşa da göz dikmesinler artık. Bir sürü kötü öğretmen var elbet. Çok iyileri de var. Mesele iyi öğretmenliği teşvik edecek, çocukları koruyacak bir sistem yaratmak.

bu yazıyı paylaş: